گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 342 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: ریزش سنگین قیمتها و شاخص های بورس های جهانی در سطحی گسترده همچنان ادامه دارد و شاهد بدترین وضعیت در بازارهای مالی و اقتصادی جهان طی ده سال اخیر هستیم. ایران و بورس تهران نیز از این وضعیت نامطلوب و ناخواسته به دور نمانده و شاهد شدت یافتن و برتری طرف عرضه نسبت به تقاضای موجود در بازار هستیم. امری که امروز نیز شاخص کل را چنان تحت فشار قرار داد که علیرغم تلاش طیف وسیعی از خریداران( اعم از حقیقی و حقوقی)، برای جمع کردن بازار و ایجاد تعادل، نماگر بازار در نهایت سر تسلیم فرود آورد و به کاهش سنگین بیش از 14.465 واحدی تن داد و حتی کانال مهم 520 هزار واحدی  را نیز از دست داد. این در حالیست که در شرایط بد این چنینی، تر نیز به همراه خشک میسوزد و سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی نیز تحت فشار اند. سهامی چون کگل،شپنا،وبصادر،وتجارت را میتوان بعنوان نمونه بارزی از این قضیه نام برد که چوب سهام حبابی و گران بازار را می خورند.

 

کارنامه بازار امروز: شاخص کل 519,913 واحد / میزان تغییر 14465 واحد منفی/ ارزش بازار 18,937,623 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 40,853 میلیارد ریال/ حجم معاملات 5.323 میلیارد سهم

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 2040 واحد منفی/ تاپیکو 1105 واحد منفی/فملی 796 واحد منفی/ فولاد 780 واحد منفی/ پارس 689 واحد منفی/ رمپنا 525 واحد منفی/ کگل 470 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات: وتجارت 783.6 میلیون سهم/ ذوب 328.7 میلیون سهم/ وبصادر 269.6 میلیون سهم/ فولاد 179 میلیون سهم/ خساپا 177.8 میلیون سهم

 

در امتداد کرونا: امروز شاهد انتشار یک خبر خوب کرونایی از چین برای بازارهای جهانی بودیمچینی‌ها که از دو ماه قبل درگیر بزرگترین بحران بهداشتی از زمان تاسیس چین نو هستند، حالا می‌گویند پایان شیوع ویروس کرونا با تدابیر اتخاذ شده، نزدیک است سفر «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین به ووهان هم بیانگر این ادعا است.  از طرفی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور گفته با توجه به شیوع ویروس کرونا و درخواست مسئولان مبنی بر عدم انجام سفر‌های غیرضروری میزان پرواز‌های داخلی حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است. قیمت بلیت نیز در برخی از مسیر‌ها به دلیل استقبال نکردن مسافران به زیر کف قیمتی رسیده است.

در برخی از مسیر‌ها قیمت بلیت بسیار کاهش یافته و برخی از مسیر‌های گردشگری از جمله پرواز شرکت‌های هواپیمایی به مقصد کیش لغو شده است.

 

 

موفقیت تست داروی ایرانی کرونا بر حیوانات : دکتر کرمی، سخنگوی معاونت علمی و فناوری ایران ادعا کرده در ادامه اقدامات مقابله با ویروس کرونا، موفق به عقد قرارداد با دو شرکت‌ دارویی برای تولید داروی ضد ویروس کووید-19 و دو شرکت برای تولید داروهای مکمل کاهنده علائم این ویروس شدیم.  این شرکت‌ها که همگی سابقه خوبی در تولید داروهای مشابه داشته‌اند، تا چهارشنبه 14 اسفند توانسته‌اند مراحل آزمون حیوانی را با موفقیت سپری کنند.  گفتنی است در ابتدای هفته جاری این شرکت‌ها با اخذ مجوز اخلاق زیستی از سازمان غذا و دارو مراحل آزمون بالینی را آغاز کرده‌اند و تاکنون نتایج رضایت‌بخشی به دست آورده‌اند.  وی اظهار امیدواری کرده با تداوم این روند در آغاز هفته آینده، حامل خبرهای خوبی از موفقیت دانش‌بنیان‌ها برای مردم باشیم. البته مجامع علمی بین المللی موفقیت ایران در کشف واکسن کرونا را رد کرده اند.

 

عرضه اولیه فردا: فردا( مورخ 98.12.21 ) تعداد 412 ميليون و پانصد هزار سهم معادل 15 درصد (330 ميليون سهم جهت عرضه به عموم و 82 ميليون و 500 هزار سهم جهت عرضه به صندوق هاي سرمايه گذاري) از سهام شرکت سرمايه گذاري کشاورزي کوثر در نماد #زکوثر به شيوه ثبت سفارش جهت کشف قيمت عرضه خواهد شد. پتروشیمی آریا ساسول نیز در روز شنبه 24 اسفند ماه عرضه خواهد شد.

 

اهم اخبار و تحولات روزانه: 1) برنی سندرز در میتینگ انتخاباتی خودیک روحانی به نام امام قزوینی را همراه خود داشت. در حالی این روحانی سید و شیعه است! که برنی یک نامزد یهودی است! پیروی در میشیگان بسیار مهم است و باید دید امام قزوینی که محبوبیت بالایی در میشیگان دارد چه تاثیری بر آرای سندرز خواهد داشت. ( صلح است میان کفر و اسلام، با ما تو هنوز در نبردی؟).

2) ترامپ می گوید به زودى از سناى امريكا درخواست خواهد كرد براى حمايت از اقتصاد امريكا طرح كاهش مالياتى جديدى را سريعا تصويب كند! وی گفته در کنفرانس پیش رو  پاسخ سهمگين و دراماتيك به شيوع ويروس كرونا خواهيم داد.

3) استيون منوچن، وزير خزانه‌دارى امريكا نیز می گوید «آمادگى تزريق نقدينگى سنگين جهت حمايت از اقتصادمان را داريم؛ اقتصاد آمریکا شرایط خوب و قوی دارد».

4) در خصوص بحران نفت،  وزیر خزانه داری استیو منوچن به همراه سفیر روسیه در ایالات متحده در نشستی حضور یافتند. این وزارت بر اهمیت عادی سازی شرایط بازار انرژی تاکید دارد.

5) شرکت نفتیRosneft می گوید آماده است تا تولیدات نفت را از ماه آپریل افزایش دهد. این شرکت می گوید آماده هر سناریویی برای قیمت های نفت است. واکنش روسیه نسبت به اقدامات سعودی!

6) وزیر نفت الجزایر می گوید ما در اوپك پلاس طى روز جمعه همه موافق بوديم كه عدم حصول توافق منجر به آثار منفى بر بازار خواهد شد. ما نيازمند يك تفاهم فورى براى كنترل بازار هستيم. البته از شنبه هم وزراى نفت اوپك پلاس با هم در ارتباط بوده اند!

7) بازدهی اوراق دوساله خزانه داری امریکا برای اولین بار در تاریخ به زیر صفر رسید.

8) آژانس انرژی اتمی از ایران درخواست کرده تا اجازه دسترسی و بازرسی از دو مکان مورد مناقشه را صادر کند.

9) شریف مافی می گوید دولت سوئیس ۵۰ شرکت را برای فعالیت در کانال مالی معرفی کرده که نکته مثبت آن در این است که این ۵۰ شرکت الزاما نباید مالکیت سوئیسی داشته باشند. بلکه دفتر آنها باید در این کشور باش. یعنی مالکیت آن‌ها ممکن است برای هر جای دنیا باشد که این امر یک انعطاف خوبی برای تجارت بین دو کشور است.

10) کره شمالی روز دوشنبه موشک های به سواحل شرقی خود پرتاب کرد.

11) دلار در سامانه نیما به 13800 تومان رسیده است!

12) موجودی سنگ آهن بنادر مهم چین برای چهارمین هفته متوالی کاهش یافت و به ۱۱۰/۵۷ میلیون تن رسید. ورود محموله های سنگ آهن با کاهش مواجه بوده و همین باعث شده تا قیمت سنگ آهن از شوک نفتی بی تاثیر باشد. در حالی سنگ آهن 2دلار کاهش یافته که عملا فولاد در چین هیچ کاهشی را تجربه نکرده است البته عامل اصلی حمایت دولت هم هست. موجودی انبارهای چین در بالاترین سطوح تاریخ است و اگر قیمت ها افت کن، تولیدکننده چینی تا مرز ورشکستگی پیش می رود.

13) اگر 18 مارس نرخ بهره آمریکا به سمت صفر برود احتمالا شاخص دلار بسیار تضعیف شود. همین باعث شده تا کامودیتی ها امروز مثبت باشند. مس به بالای 5600دلار و روی به بالای 2000 دلار برگشته است.

14) دولت آمریکا به زودی با صدور توصیه‌نامه‌ای، به هرکسی که نفت ایران را «بر خلاف تحریم‌ها» روی آب ذخیره و نگهداری می‌کند، هشدار خواهد داد.

15) مدیرعامل سایپا به شرکت سایپا آذین دستور داده که ماسک بهداشتی تولید کنند.

16) منابع خبری موثق می گویند که روز گذشته رئیس سازمان بورس با وزیر اقتصاد جلسه داشته و امروز نیز با حضور سایر اعضا جلسه ای برگزار می شود. سایر اعضا استعفا یا برکناری رئیس سازمان بورس را تکذیب کرده اند.

17) عضو هیات مدیره ذوب آهن معتقد است که فولاد جهانی از نزول قیمت نفت آسیب نخواهد دید. احسان دشتیانه می گوید کاهش قیمت نفت موقتی و عمدتا به دلیل شیوع کرونا است که تقاضا را کاهش داده و از حدود 2 ماه آینده شرایط عادی تر می شود و با توجه به اینکه فولادسازان ایرانی حداقل محصول دو ماه آینده را پیش فروش کرده اند، ازین مساله اثری نمی گیرند.

18) تاپیکو با خرید 5درصد دیگر از سهام تاصیکو به مالکیت 12درصدی رسید.

19) هلدینگ فارس قصد دارد سهام پتروشیمی هنگام را به فروش برساند.

20) وامید در تاریخ 31 فروردین 15درصد وسپه را می فروشد.

21) حدود 50درصد شیران توسط صنعت و معدن 30 فروردین عرضه می شود.

در گروه خودرویی: جواد حسینی کیا، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته برای واردات خودروسازی هیبریدی در سال آینده معافیت اعمال کرده‌ایم که امیدواریم با تصویب نهایی آن در شورای نگهبان زمینه واردات این خودروها به کشور فراهم شود. یکی از خطاهایی فاحش و تعمدی مافیای خودرو که در راستای فریب مردم صورت می گیرد مربوط به خودروهای هیبریدی وارداتی است زیرا 2 نوع خودروی هیبریدی به کشورمان وارد می‌شود.

با نوع اول خودروی هیبریدی می توان بیش از 400 کیلومتر را تردد کرد و با نوع دوم خودروی هیبریدی هم فقط می‌توان 50 تا 60 کیلومتر تردد کرد. در حالی که مافیای خودرو با فریب فروشندگان خودروهای هیبریدی فرعی را به جای خودروی هیبریدی اصلی به مردم فروخته و در حقیقت آن را به جای خودروی هیبریدی نوع دوم جا می زنند.

متاسفانه در قانون بعد از واژه خودروی هیبریدی، نوع آن مشخص نشده است و قطعا به دلیل این خلاء قانونی در آینده نزدیک به چالش برخواهیم خورد. این موضوع می تواند برای ما دردسرساز شود چرا که نیت قانونگذار خودروهای هیبریدی نوع یک با تردد بیش از 400 کیلومتر است نه نوع ضعیف تر و فرعی آن.

 

پیش بینی بازار چهارشنبه 21 اسفند 98 : افت قیمتها و شاخصها در کلیه بورس های جهانی از جمله ایران ادامه دارد و زیانهای سنگین  جبران ناپذیری بر جای گذاشته است. متأسفانه این روند نزولی همچنان ادامه دارد و سهامداران بازارها چنان تحت فشار قرار گرفته اند که در ده سال اخیر سابقه نداشته است. در تحلیل وضعیت بدخیم کنونی میتوان سه فاکتور و عامل اصلی را نام برد که باعث بر هم ریختگی و سقوز بی محابای بازارهای سهام در سطح بین المللی گشته است. 1- افت شدید بهای نفت 2- کاهش شدید قیمت کامودیتی ها 3- شیوع بیماری کروناویروس در بیش از 100 کشور جهان.

لذا بنظر می رسد تا زمانی که دولتها نتوانند بر این سه فاکتور منفی غلبه نمایند، فشارها بر بازارهای مالی ادامه داشته باشد.

خوشبختانه بورس تهران تا حدودی نسبت به قضایای فوق از جمله نفت، آسیب پذیری کمتری دارد چرا که بر خلاف سالهای قبل، دیگر اقتصاد ایران تک محصولی و نفت محور نیست و کل صادرات نفتی ما به کمتر از 300 هزار  بشکه در روز نقصان یافته است. از طرفی نرخ تورم در کشور نه تنها پایین نیامده، بلکه روز بروز بالاتر و بالاتر می رود و اکثر مردم ترجیح می دهند منابع و پس اندازهای خود را به شکل دارایی های پولی(ریالی) نگهداری ننمایند.

لذا دور از انتظار نیست که بزودی شاهد برگشت بازار و اوج گیری قیمتها در عرصه معاملات بورس تهران باشیم.

در این راستا و بدون شک، سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی، همچنان در کانون توجه فعالان بازار خواهند بود.

 

           حافظ عزیزی نقش

مدیر سرمایه گذاری و گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد