گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 283 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه: بالاخره بورس تهران نیز ترسید و  خریداران تن به عقب نشینی سنگینی دادند بطوریکه در بازار امروز شاهد فشار فروش بی امان و عرضه های سنگینی از طرف اکثر حقیقی ها و حقوقی های بازار بودیم.

در واکاوی دلایل سقوط بورس تهران میتوان به عوامل متعددی اشاره داشت که اهم آن عبارتند از :

1- سررسید موعد تسویه حساب مشتریان اعتباری( که مجبور به فروش و پرداخت بدهی خویش به کارگزاری ها هستند). 2- نزدیکی به پایان سال و فشار عرضه ها اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور پرداختهای پایان سال و شناسایی و ذخیره سود.

3- گسترش و شیوع بیشتر کرونا در  کشور و ترس مردم از وضعیت نامطلوب فعلی.

4- ریزش قیمت نفت و کلیه کامودیتی ها در بازارهای جهانی و سقوط سنگین کلیه بورس های دنیا.

5- انتشار شایعه قرنطینه شدن تهران و بسته ادارات و بانکها و بورس تهران.

این در حالیست که در بازارهای جهانی قیمت نفت و کامودیتی ها قدری بهبود یافته و اوضاع کمی بهتر از روزهای قبل است. دیروز هم  بورس های جهانی جملگی مثبت و رو به بالا  بسته شدند و اوضاع آنها بهتر از بازار سهام تهران بود.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت قیمتها در نمادهایی چون #فملی، #فارس، #فولاد، #رمپنا، #وبملت، #پارس، #اخابر با  افت بیش از 17523  واحدی روبرو شد. بازار متاثر از چالش های بسیار از افت بازارهای جهانی گرفته تا سررسید موعد تسویه حساب مشتریان اعتباری، افت سنگین دیگری را نیز تجربه کرد تا در آستانه از دست دادن کانال 500 هزار واحدی قرار گیرد.

 

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 502,688 واحد / میزان تغییر 17523 واحد منفی/ ارزش بازار18,354,137 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 42,010 میلیارد ریال/ حجم معاملات 4.580 میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فملی 1549 واحد منفی/ فارس 1524 واحد منفی/ فولاد 1258 واحد منفی/ رمپنا 900 واحد منفی/ وبملت 517 واحد منفی / پارس 510 واحد منفی/ اخابر 509 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 676.7 میلیون سهم/ غگل 676.7 میلیون سهم/ وبصادر 229.8 میلیون سهم/ وخارزم 148 میلیون سهم/ فولاد 104.2 میلیون سهم

 

در ارتباط با بودجه سال 99 کشور: بالاخره بودجه سال ۹۹ کل کشور به شورای نگهبان ارسال شد. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:گفته 🔹مغایرت ها و منطبق نبودن لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با سیاست‌های کلی نظام که در هیات عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام به شیوه کنفرانس مجازی بررسی و به تصویب اعضای هیات عالی نظارت رسیده بود، در جلسه‌ فوق العاده با حضور دبیر مجمع، علی آقا محمدی، دبیر هیات عالی نظارت بر سیاستهای کلی نظام، داود دانش جعفری رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام و غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی نهایی و پس از اطلاع و تایید رئیس هیات عالی نظارت آیت الله آملی لاریجانی به شورای نگهبان ارسال شد.

 

اخبار بازار نفت: یک کارشناس بازار انرژی گفته  اگر قیمت‌های پایین نفت تا یکسال آینده ادامه یابد، ۱۰ میلیون بشکه نفت شامل شیل اویل‌ها و نفت‌های گران از بازار خارج خواهد شد.

 

اخبار کرونا: روحانی رییس جمهور کشورمان گفته هیچ کشوری مانند ایران با شرایط تحریمی و فشار حداکثری توان مقابله با شیوع کرونا را نداشت. وی تاکید کرده: 🔹نیاز اصلی امروز جامعه ایجاد آرامش با محوریت آگاه‌سازی دقیق و افزایش مشارکت عمومی در همراهی با توصیه‌ها و اقدامات صورت گرفته برای مقابله با کرونا است.

🔹رسانه‌ها در این رابطه نقش مهمی بر عهده دارند و باید تلاش کنند که فضا به سمت دو قطبی و جناح‌بندی‌های سیاسی کشیده نشود.

🔹درست است که مرجعیت اصلی اطلاع‌رسانی با صدا و سیما است، چون مخاطب چند ده میلیونی دارد، اما این نافی تلاش‌ها و زحمات سایر رسانه‌ها نیست.

🔹هیچ کشوری در دنیا با شرایط تحریمی و فشار حداکثری که روی آن وجود دارد توان مقابله با این شیوع گسترده را که الان همه جهان را در برگرفته نداشت.

🔹چه اشکالی دارد رسانه‌ها برای مردم تبیین کنند که توانمندی‌ها و اقدامات این دولت در مقابله با کرونا با وجود فشار‌های حداکثری آمریکا و تأثیرات ضدانسانی تحریم‌ها تا همین حالا هم نسبت به دیگر کشور‌ها افتخارآفرین بوده است.

🔹همه کشور‌های دنیا هم‌اکنون در حال دست و پنجه نرم کردن با این بیماری هستند، اما شرایط ما با همه شرایط آن‌ها متفاوت است، این همه تفاوت حقیقت این است که اقدامات انجام شده قابل قبول بوده است.

 

اعلام مواضع ترامپ در ارتباط با گسترش کرونا: اندکی پس از شروع کنفرانس مطبوعاتی ترامپ و اعلام وضع فوق‌العاده در آمریکا، وبسایت روزنامه نیویورک تایمز گزارش تکان‌دهنده‌ای منتشر کرد.

 

این گزارش درباره تحقیقی است که در ماه فوریه ۲۰۲۰ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (سی. دی. سی.) به کمک متخصصان برجسته این کشور انجام داده و تاکنون منتشر نشده است. این تحقیق شامل مدل‌سازی آینده کروناویروس در آمریکاست بر اساس داده‌های موجود. تایمز مدعی است که از طریق اشخاص ثالث به اسکرین‌شات‌های ارائه این تحقیق دست یافته و سی. دی. سی. حاضر به مصاحبه و اظهارنظر درباره آن نشده است.

در این مدل‌سازی وضعی تصور شده که مداخله جدی از سوی دولت برای کنترل کروناویروس انجام نشود. در این وضعیت، بین ۱۶۰ تا ۲۱۴ میلیون آمریکایی می‌توانند به ویروس مبتلا شوند که به مرگ ۲۰۰ هزار الی ۱٫۷ میلیون نفر خواهد انجامید. در این میان ۲٫۴ الی ۲۱ میلیون نفر به بستری شدن در بیمارستان نیاز خواهند داشت در حالی که ظرفیت کنونی بیمارستان‌های آمریکا حدود ۹۲۵ هزار تخت است.

برغم این چشم‌انداز هولناک، که گزارش نیویورک تایمز آن را با تلفات ۶۷۵ هزار نفری آنفلونزای سال ۱۹۱۸ در آمریکا مقایسه کرده، متخصصانی که با نیویورک تایمز مصاحبه کرده‌اند معتقدند که مداخله سریع و ضربتی دولت و اقداماتی چون قرنطینه کردن گسترده، آنگونه که در چین با موفقیت اجرا شد، و تغییر سبک زندگی و رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم، می‌تواند وضع را دگرگون کند و به کاهش چشمگیر تلفات و مهار بیماری بینجامد..

 

اهم اخبار و تحولات روزانه: 1) دختر ترامپ که مشاور او نیز محسوب می شود هفته گذشته با یک مقام استرالیایی مبتلا به کرونا دیدار داشته و خود را قرنطینه کرده است. حالا ترامپ هم تصمیم دارد که تست کرونا بدهد! همچنین یک مقام در سخنرانی اخیر در کنار ترامپ ایستاده که تست کرونای وی مثبت اعلام شده است.

2) روز پنجشنبه ترامپ ممنوعیت سفر اروپایی ها به آمریکا را اعلام کرد و چون تعداد پروازها کاهش می یابد و بر گردش مالی نیز اثر دارد، قیمت نفت و کامودیتی ها سقوط کرد اما پس ازانکه کلیه اقتصادهای بزرگ بسته های مشوق مالی تصویب کردند، این باعث شد تا قیمت ها به حالت نرمال بازگردند.

3) وزیرخاجه چین، آمریکا را متهم کرده که ویروس کرونا ساخته آزمایشگاه های آن هاست! به همین دلیل واشنگتن سفیر آن ها را احضار کرده است. این رویکرد چین پس ازان صورت گرفت که ترامپ گفته بود چینی ها با پنهان کاری باعث گسترش کرونا شده اند.

4) پس ازانکه پایگاه التاجی مورد هدف موشک های کاتیوشا و کشته و زخمی شدن سربازان آمریکا و انگلیس قرار گرفت، آن ها نیز به مواضع حشدالشعبی حمله کردند. هرچند وزیر خارجه آمریکا ایران را مسئول دانست اما مقامات ایرانی هیچ پاسخی ندادند. تحلیلگران می گویند ایران نمی خواهد سطح تنش را افزایش دهد.

5) از روز دوشنبه بانك خلق چين نرخ بهره ذخاير ضرورى برخی بانک ها را کاهش می دهد و این مساله باعث می شود تا 550میلیارد یوان نقدینگی به بازارها تزریق شود.

6) استیون منوچن در کنفرانس خبری خود از تزریق منابع مالی سهمگین خبر داد. وی گفت با پاول در ارتباط هستم و 1500میلیارد دلار برای حمایت از بازار، تزریق منابع انجام دادیم. منوچن گفته بايد بدانيم كه اين وضعيت يك ركود اقتصادى نيست و فقط يك بحران سلامتى ست و به محض اينكه اوضاع سلامت كنترل شود شاهد تقاضاى سهمگين در بازار و عرضه قدرتمند خواهيم بود.

7) فدرال رزرو در بازار اوراق پر ریسک خود منابع زیادی تزریق کرده تا مانع از قفل شدن این بازارها شود.

8) به 18 مارس نزدیک می شویم و فشارها بر پاول رو به افزایش است. ترامپ می خواهد آن ها نرخ بهره را به صفر برسانند. برخی می گویند نرخ بهره 0.75درصد کاهش می یابد، شاید هم یک درصد!

9) اونس طلا بزرگترین ریزش هفتگی را در سال های اخیر تجربه کرده و 200 دلار سقوط کرده است! عرضه سنگین سهام، منجر به تقویت شاخص دلار نیز شده همچنین بخشی از عرضه ها روی اونس برای تامین نقدینگی است.

10) چین برای حمایت از اقتصاد و نگه داشتن قیمت فلزات در سطوح فعلی، اقدام به تعریف 5000میلیارد دلار پروژه نموده است. موجودی انبار فولاد چینی ها در بالاتری سطوح است و کاهش قیمت فولاد می تواند به چین ضربه بزرگی بزند. چین با تعریف پروژه های زیرساختی از قیمت میلگرد حمایت وسیعی کرده است.

11) ترامپ دستور داده تا خرید نفت برای پر کردن ذخائر استراتژیک صورت گیرد. چینی ها هم خرید نفت را به شدت افزایش داده اند.

12) قیمت نفتا از 450دلار بع 320دلار سقوط کرده است. پتروشیمی اراک مصرف کننده نفتا محسوب می شود و باید دید آیا محصولات هم به همین میزان افت می کنند یا نه!

13) محصولات آروماتیکی حدود 15