گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 242 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

با فروکش کردن فروش های انتحاری و پول لازم ها،که موظف به تسویه و پرداخت بدهی خویش به کارگزاری ها در پایان سال هستند، بار دیگر شاهد برگشت نسبی آرامش به بازار و دور شدن از فضای ترس و التهاب و هیجان(منفی) در بورس تهران هستیم و امیدواری ها در بین قریب به اتفاق فعالان بازار نسبت به بهبود سریع و زودهنگام فضای معاملات افزایش یافته است.

این در حالیست که بازار امروز نیز منفی بود و شاخص کل بیش از  8639 واحد از ارتفاع خود را از دست داد و ضمن یک عقب نشینی دور از انتظار، کانال مهم و حیاتی 500 هزار واحدی را  وگذار کرد تا پایان روزی تلخ و سیاه را به سهامداران و فعالان بازار تحمیل کرده باشد. متأسفانه مدیران و مسئولان سازمان و صندوق توسعه بازار و سایر حامیان بازار نیز دست روی دست گذاشته و شاهد آب شدن تدریجی سرمایه مردم و فروریختن قیمتها در اکثر نمادها هستند و حمایت جاندار و قابل توجهی از بازار( بر خلاف رسالت خویش) نکرده اند.

 اگر حافظه فعالان بازار یاری کند، پیشتر نیز به کرّات عنوان کرده بودیم که در صورت برگشت بازار و طی سیر نزولی آن، روی حمایتهای دولت و صندوق توسعه بازار و مدیران و متولیان بازار، حساب باز کنید آبی از اینها برای سهامداران گرم نخواهد شد!.

در واکاوی دلایل سقوط اخیر بورس تهران میتوان به عوامل متعددی اشاره داشت که اهم آن عبارتند از :

1- سررسید موعد تسویه حساب مشتریان اعتباری( که مجبور به فروش و پرداخت بدهی خویش به کارگزاری ها هستند). 2- نزدیکی به پایان سال و فشار عرضه ها اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور پرداختهای پایان سال و شناسایی و ذخیره سود.

3- گسترش و شیوع بیشتر کرونا در  کشور و ترس مردم از وضعیت نامطلوب فعلی.

4- ریزش قیمت نفت و کلیه کامودیتی ها در بازارهای جهانی و سقوط سنگین کلیه بورس های دنیا.

این در حالیست که در بازارهای جهانی قیمت نفت و کامودیتی ها قدری بهبود یافته و اوضاع کمی بهتر از روزهای قبل است. دیروز هم  بورس های جهانی جملگی مثبت و رو به بالا  بسته شدند و اوضاع آنها بهتر از بازار سهام تهران بود.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت قیمتها در نمادهایی چون #فولاد، #پارس، #فولاد، #وغدیر، #حکشتی و #شبندر با  افت حدود 8639  واحدی روبرو شد. بازار در ادامه روند ریزشی چند روز اخیر امروز نیز فضایی منفی داشت هرچند حمایت های صورت گرفته در بسیاری از نمادهای بزرگ قابل توجه بود.گفتنی است معاملات نمادهای فرابورسی به دلیل اختلال ایجاد شده تا ساعت 14 روز ادامه داشت. فارس بیش‌ترین اثر مثبت و #فولاد و #پارس بیش‌ترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص داشتند. 🔹#وبملت، #غگل و #خساپا نیز در گروه پربیننده ترین نماد‌ها قرار گرفتند.

 

حجم و ارزش معاملات: شاخص کل 494,099 واحد / میزان تغییر 8639 واحد منفی/ ارزش بازار18,040,555 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 47,215 میلیارد ریال/ حجم معاملات 6.401 میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 1029 واحد مثبت/ فولاد 457 واحد منفی/ پارس 414 واحد منفی/ وغدیر 362 واحد منفی/ رمپنا 357 واحد مثبت/ پارسان 315 واحد منفی/ شبندر 313 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 528.8 میلیون سهم/ غگل 347.8 میلیون سهم/ وبصادر 281.9 میلیون سهم/ خساپا 195.5 میلیون سهم/ فولاد 171.9 میلیون سهم

 

عرضه قطره چکانی سهامداران عمده در عرضه های اولیه اخیر: کلیه سهامداران عمده عرضه های اولیه اخیر( نظیر #ومهان ، #فروی،قرن،تملت،شصدف،شگویا  و سایرین )  که آنها را در مسیر حباب  شدن قرار می دهد چیزی شبیه #وآوا

اینکه سهامدار عمده #ومهان به عنوان یکی از قدیمی ترین فعالهای بازار سرمایه  9.5 میلیارد از این سهم را دارد و با کراهت یه 10 میلیون سهم امروز عرضه کرده است دیگر هیچ ایرادی به  بقیه سهامداران خرد وارد نیست که سهمهای حبابی را حباب تر کنند. سهامداران عمده در عرضه های اولیه  از یک طرف عرضه های قطره چکانی خود را ادامه می دهند تا جایی که بلااستثنا این سهام #حباب می شوند (مانند ومهان و فروی و کلر ) و به محض اینکه در آخرین نقطه به تعادل قیمتی رسیدن ، شروع به افت شدید می کنند ، اینکه چرا سهامداران عمده این کار را انجام می دهند / مثلا همین #شگویا که سهامدار عمده 21 میلیارد سهم در اختیار دارد و حاضر نیست 1% از آن را عرضه نماید . یا همین نماد #قرن  که هر روز در حال حباب شدن است. البته توی دستورالعمل معاملات هم یک بندی هست که سهامداران عمده فقط 1% در روز می توانند بصورت خرد عرضه کنند و بیشتر از آنرا باید آگهی کنند ، اینکه ایا این بند از دستورالعمل به آنها اجازه نمیدهد یا اینکه خودشون بالن سازی می کنند؟ از طرفی، ناظر بازار نیز در همین روزها و شرایط است که وظیفه دارد جلوی قیمت سازی و حباب سازی در بازار را بگیرد.( البته با اختیاراتی که دارد / نه اینکه شاخص را تفسیر کند.)

 

خسارت اقتصادی کرونا را چگونه جبران کنیم؟ آسیب دیدن کسب‌وکارهای خرد و فعالان تجاری موجب کاهش تولید ناخالص داخلی، منفی شدن نرخ رشد اقتصادی و دیگر تبعات منفی اقتصادی می‌شود که در پی آن کارشناسان اقتصادی برای جبران خسارات اقتصادی کرونا به کسب‌وکارها، مجموعه پیشنهادها و راهکارهایی را در این زمینه مطرح کردند. اخذ اطلاعات دقیق از میزان خسارت وارد شده به اقتصاد، یکی از اولویت‌های اقتصاددانان برای جبران این خسارات است، زیرا ابتدا باید مشخص شود که چه میزان و چه فعالیت‌هایی در پی شیوع این ویروس متضرر شده‌اند تا از آن‌ها حمایت‌های مالی صورت بگیرد.

 

اهم اخبار و تحولات روز: 1) تحلیلگران می گویند پس از انکه ترامپ تصمیم گرفته فروشگاه های بزرگ را به دلیل ترس از شیوع کرونا تعطیل کند، احتمالا داوجونز با گپ منفی باز می شود. آن ها معتقدند فشار عرضه بر نفت و دلار وجود دارد اما طلا با رشد مواجه می شود.

2) گروهی از تحلیلگران می گویند بر اساس دستور وزیر انرژی آمریکا مبنی بر خرید فوری نفت و افزایش ذخائر استراتژیک به احتمال قوی قیمت نفت حمایت می شود. قرار است آمریکا 77میلیون بشکه نفت از بازار خارج کند.

3) روز گذشته برآیند ورود پول 69میلیارد تومان مثبت بود و همچنان حقیقی ها هستند که صفوف فروش را جمع آوری می کنند. موضوعاتی مطرح شده که محتمل است در جمع آوری صفوف فروش طی روز جاری، حقوقی ها هم وارد عمل شوند.

4) فردین آقابزرگی، بروز رفتارهای هیجانی در بازار را سبب اصلاح سریع تر شاخص در روزهای اخیر دانست و کاهش فروش و رسیدن به نقطه تعادل را در معاملات امروز مشهود ارزیابی کرد.

5) گروهی از دانشمندان که ضد ویروس سارس را در هلند تولید کرده بودند، حالا توانسته اند واکسن کرونا را نیز به نتیجه برسانند. اسرائیل، کانادا و هلند تاکنون به موفقیت هایی رسیده اند.

6) مجددا پایگاه التاجی مورد هدف قرار گرفت و 3 نظامی آمریکایی زخمی شدند. آمریکا در پاسخ حملات چند روز قبل، حشدالشعبی را هدف گرفته بود.

7) همکنون پس از موج کرونا، 95درصد شرکت های بزرگ چینی و 60درصد شرکت های متوسط و کوچک به گردونه تولید بازگشته اند.

8) مرز عراق و پاکستان با ایران به دلیل شیوع کرونا که جهت مراودات کالایی استفاده می شد به دلیل شیوع کرونا بسته شد.

9) ترامپ یک بار دیگر به فدرال رزرو حمله کرد! برخی می گویند اگر در چهارشنبه جاری پاول نرخ بهره را شدیدا کاهش ندهد، ترامپ او را عزل می کند. البته قانونا برای عزل وی مشکلاتی در راه ترامپ وجود دارد.

10) فعالان بازار نسبت به نحوه اعمال حجم مبنا در زمان بازگشایی نمادها ابهام دارند. آنها می گویند مشخص نیست در چه مواقعی در بازگشایی ها حجم مبنا وجود دارد و در چه مواقعی وجود ندارد! دستورالعمل دقیقی در خصوص حجم مبنا در دسترس نیست...

11) نفت کوره 27 اسفند در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه می شود.

12) روسیه می گوید حتی اگر توافق جدیدی هم با اوپک رخ می‌داد، با توجه به عوامل موجود در بازار، شیوع ویروس کرونا و خطر وقوع رکود اقتصادی، قیمت نفت باز هم به ۳۵ دلار برای هر بشکه می‌رسید.

13) خرید بریتیش استیل توسط فولادساز چینی نهایی شد. بریتیش استیل در ماه می پس از آنکه Greybull Capital آنرا به قیمت یک پوند به ازای هر سهم از تاتااستیل در سال 2016 خریداری کرده بود در انحلال اجباری قرار گرفت و نتوانست بودجه خود را برای ادامه فعالیت تامین کند.

14) پخش البرز یکی از املاک مازاد خود را فروخت.

15) بارز کردستان با رشد سودآوری مناسبی نسبت به سال قبلی مواجه شده است.

16) پگاه اصفهان 269درصد افزایش سرمایه از تجدید می دهد. وتوکا 55درصد و چکارن 1198درصد افزایش سرمایه می دهند. بانک اقتصاد نوین هم 132درصد افزایش سرمایه خواهد داد.

17) ورق گرم مبارکه بالای 60میلیون ريال قیمت خورد یعنی 20درصد بالاتر از میانگین پاییز. الکیل بنزن شیران هم 155.4میلیون ريال معامله شد.

18) دلار در سامانه سنا 137هزار ريال است. در سامانه نیما نیز بین 135-139 هزار ريال معامله می شود.

19) حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه می گوید با توجه به مقدار ذخیره‌ای که از ابتدای سال داشتیم، به‌طورکلی فولاد مبارکه از برنامۀ تولید و فروش عقب نیفتاد؛ ولی برای سال 99 با توجه به کمبود مواد اولیه در سال 98 و قطع 40 تا 50 روزۀ گاز با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.  همچنین  کرونا بهره برداری از بزرگترین واحد کنسانتره سازی کشور در سنگان را به سه ماهه اول سال 99 موکول کرد.

 

عملکرد ضعیف و نامطلوب صندوق توسعه بازار در شرایط حساس فعلی بازار: یک مقام مسئول درباره عملکرد روزهای اخیر صندوق توسعه بازار سرمایه توضیح داده: این صندوق طبق رسالتی که دارد همواره در شرایط منفی و ریزش قیمت ها وارد میدان شده و در سطح کلان اقدام به بازارگردانی می کند.</