گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 204 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

بار دیگر ورق برگشت و با خالی شدن بازار از فروشندههایی که یا پول لازم بودند و یا  بدهی به کارگزاری های خویش داشتند، شاهد رونق و بهبود نسبی قیمتها و شاخصها در فضای معاملات امروز بودیم و طرف تقاضا بمراتب بر عرضه ها برتری داشت امری که به مثبت شدن و افزایش بیش از 11548 واحدی شاخص کل منتهی شد و  کانال مهم 500 هزار واحدی بار دیگر شکسته شد. اکثر فروشنده های روزهای پیشین که عجله به خرج داشته و بردباری از خود نشان نداده بودند، و به ثمن بخس سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی خود را ( نظیر شپنا،کگل،وتجارت،وبصادر و ...) فروخته بودند اینک پشیمان و نادم اند و مجبور به تهیه سهام فروخته شده خویش به قیمتی بالاتر هستند. لذا به احتمال قوی، بازار فردا نیز مثبت و قیمتها انشالله رو به فزونی خواهند بود و کفه ترازو در جهت تقاضا قوی تر از کفته عرضه ها خواهد بود.

 

عرضه قطره چکانی سهامداران عمده در عرضه های اولیه اخیر: کلیه سهامداران عمده عرضه های اولیه اخیر( نظیر #ومهان ، #فروی،قرن،تملت،شصدف،شگویا  و سایرین )  که آنها را در مسیر حباب  شدن قرار می دهد چیزی شبیه #وآوا

اینکه سهامدار عمده #ومهان به عنوان یکی از قدیمی ترین فعالهای بازار سرمایه  9.5 میلیارد از این سهم را دارد و با کراهت یه 10 میلیون سهم امروز عرضه کرده است دیگر هیچ ایرادی به  بقیه سهامداران خرد وارد نیست که سهمهای حبابی را حباب تر کنند. سهامداران عمده در عرضه های اولیه  از یک طرف عرضه های قطره چکانی خود را ادامه می دهند تا جایی که بلااستثنا این سهام #حباب می شوند (مانند ومهان و فروی و کلر ) و به محض اینکه در آخرین نقطه به تعادل قیمتی رسیدن ، شروع به افت شدید می کنند ، اینکه چرا سهامداران عمده این کار را انجام می دهند / مثلا همین #شگویا که سهامدار عمده 21 میلیارد سهم در اختیار دارد و حاضر نیست 1% از آن را عرضه نماید . یا همین نماد #قرن  که هر روز در حال حباب شدن است. البته توی دستورالعمل معاملات هم یک بندی هست که سهامداران عمده فقط 1% در روز می توانند بصورت خرد عرضه کنند و بیشتر از آنرا باید آگهی کنند ، اینکه ایا این بند از دستورالعمل به آنها اجازه نمیدهد یا اینکه خودشون بالن سازی می کنند؟ از طرفی، ناظر بازار نیز در همین روزها و شرایط است که وظیفه دارد جلوی قیمت سازی و حباب سازی در بازار را بگیرد.( البته با اختیاراتی که دارد / نه اینکه شاخص را تفسیر کند.)

 

اهم اخبار و تحولات روز: 1) فدرال رزرو نرخ بهره را 1درصد کاهش داد! این بیشترین کاهش در نرخ بهره است و به بازار سهام آمریکا این پیغام را داد که وضعیت بحرانی است. در بخشی از بیانیه فدرال رزرو نیز آمده که شيوع كرونا به جوامع و اقتصادها ضربه زده و انتظار تاثير مستقيم بر روند كوتاه‌مدت اقتصاد و تاثير منفى بر چشم‌انداز بلندمدت را داریم. "همین کافی بود تا شاخص های بورس آمریکا به بازه منفی حداکثری در بازگشایی برسند."

 

2) قرار بود 18 مارس نرخ بهره در جلسه FOMC تعیین تکلیف شود و حتی ترامپ هم منتظر یک کاهش 0.75درصد بود! پاول در سخنرانی شب گذشته گفت از همين الان ميتوانيم پيشبينى ثبت يك توليد ناخالص ضعيف را در فصل دوم سال داشته باشيم! نميدانيم كه اين ضعف چقدر است و چقدر طول ميكشد! شيوع كرونا ضربه محسوسى به اقتصاد ما ميتواند بزند. در ماه جارى تزريق نقدينگى به بازارها حداقل به ٢ تريليون دلار خواهد رسيد. ما مطمئنيم كه با اتخاذ سياستهاى فعلى ، اقتصاد به اطمينان و پايدارى خواهد رسيد.

3) صندوق JP MORGAN که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در جهان است، خرید سهام را متوقف کرد و یک سیگنال منفی به بازار سهام داد که باعث شد ASX200 استرالیا 7درصد، نیکی ژاپن 8درصد و داوجونز آمریکا در فیوچر 5درصد افت کند.

4) خبری در خصوص کشف واکسن کرونا توسط دایتمارهاپ، که سرمایه‌گذار اصلی شرکت کیوروک در آلمان است منتشر شده اما دولت آلمان می گوید آمریکا با پیشنهاداتی می خواهد به این واکسن احتمالی دسترسی پیدا کند! آلمان گفته واکسن کرونا نباید در انحصار کشوری باشد همچنین کارآفرین آلمانی گفته قصد فروش واکسن را نداریم  و برای همدلی با مردم جهان آن را تهیه می کنیم.

5) وزیر انرژی آمریکا گفته ظرفيت خالى ذخاير استراتژيك نفتى ما بيش از ٧٧ ميليون بشكه است و آن را پر می کنیم اما بازگشایی نفت در دنیا چنگی به دل نمی زند. برنت حدود 5درصد منفی است.

6) بانک مرکزی امارات 27میلیارد دلار برای حمایت از مشاغل به بازار تزریق می کند. عربستان 13میلیارد دلار و مصر 7میلیارد دلار به بازار خود تزریق کردند.

7) شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه  امارات در تماس تلفنی با همتای ایرانی بر همبستگی با دولت و ملت ایران در مبارزه با شیوع کرونا تاکید کرد. ظریف از امارات بابت کمک های کرونایی تشکر کرده و گفته در کنار همدگیر کرونا را شکست می دهیم.

8) تنوین 400میلیارد تومان اوراق دولتی را تعهد کرد و 28میلیارد سود برد.

9) گروهی از محققان انگلیسی از دانشگاه امپریال کالج لندن مشغول ساخت واکسنی برای کرونا هستند که روی موش‌ها نتیجه مثبت داشته است.

10تاپیکو 17درصد سهام مرجان را به شفن داد.

11) گفته می شود که بانک دی به سمت سود عملیاتی در حرکت است و وضعیت بانک بهبود یافته است.

12) نرخ شمش در CIS حدود 380دلار نسبتا ثابت است. ورق گرم 465-480 دلار معامله می شود. سنگ آهن 62درصد به بالای 90 دلار رسیده است!

13) در معاملات روز گذشته خالص خرید حقوقی ها 237میلیارد تومان مثبت بود. طی چند روز اخیر، اولین بار بود که حقوقی ها تا حدودی حمایت کردند.

14گروه مالی پارسیان توسط بانک پارسیان فروخته شد. این شرکت به زودی مجمع افزایش سرمایه را برگزار می کند.

 

15) بانک ملت 344درصد، بکام 1240درصد، حریل 30درصد، غاذر 200درصد، افزایش سرمایه دارند.

16) افزایش سرمایه از محل سایر اندوخته ها در بانک ملت به پس از تصویب صورت مالی 12 ماهه 1398 موکول شد. بنابراین بانک ملت افزایش سرمایه 344درصد از تجدید ارزیابی در دستور کار قرار داده است. این بانک در 12ماهه با دلار 10500 تسعیر می کند و پس ازان در سال 1399 افزایش سرمایه از اندوخته را نیز انجام خواهد داد و این بخش منتفی نشده بلکه به تعویق افتاده است.

17) دلار پتروشیمی ها در این هفته 135217 ريال خواهد بود.

18) مواد آروماتیکی پتروشیمی کمتر از کاهش قیمت، کاهش یافتند. پارازایلین 17درصد، بنزن 17درصد، پروپان و بوتان 12 الی 15درصد، برش سنگین CFO حدود 37درصد،اتیلن گلایکول 11 تا 18درصد و متانول 10درصد کاهش یافت. در طرف مقابل اوره پریل 7درصد رشد کرد.

19) شمش فولاد در بورس کالا 43میلیون ريال قیمت خورد. لوبکات 40میلیون ريال.

20) داروسازی ابوریحان نیز با تغییر کاربری موقت یکی از خطوط تولید، در مدت کوتاهی تولید ژل ضدعفونی دست را آغاز کرد.

21) شرکت های پخش دارو در بالاترین سطح و ظرفیت از فروش قرار دارند. هجرت و دتوزیع طبق خبرها رکورد زده اند.

22) گفته می شود که افق کوروش رکورد درآمدی زده است.

23) ملی مس در سال 98 به درآمد بالای 22هزار میلیارد تومان رسیده است.

24) «گنگ شوآنگ» سخنگوی وزارت خارجه چین گفته تحریم‌های یک‌جانبه بر ایران در چنین برهه حساسی، تاثیر شدیدی بر (توانایی) این کشور در مبارزه با کروناویروس جدید می‌گذارد. چنین تحریم‌های غیرانسانی فقط اوضاع را برای کسانی که در دشواری قرار دارند، بدتر می‌کند.  چین از کشورهای مرتبط می‌خواهد فوراً این تحریم‌های ایران را لغو کنند.

25) فرمانده انتظامی پایتخت گفته برای چهارشنبه آخر سال چهار قرارگاه فجر، فتح، نصر و رمضان راه‌اندازی شده است و نیرو‌ها از آمادگی ۱۰۰ درصدی برخوردارند.

🔹اجازه هیچ‌گونه تجمعی داده نخواهد شد.

🔹در روز‌های گذشته افزایش هزار درصدی کشف مواد محترقه پر خطر را داشتیم.

🔹سردار مهماندار رییس پلیس راهور به دلیل ابتلا به ویروس #کرونا مدت دو هفته در منزل قرنطینه بوده‌اند و هم اکنون به عنوان اولین فرد در ناجا این ویروس منحوس را شکست داده و به محل کار خود بازگشته‌اند.

 

تحولات بازار جهانی نفت: رویترز نوشته در حالی که کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا نتوانسته نگرانی گسترده بازارهای مالی جهان از شیوع سریع ویروس کرونا و اختلال در فعالیت های اقتصادی را رفع کند، افت قیمت نفت امروز هم ادامه داشت و نفت خام بیش از دو دلار ارزان شد. در حالی که همه گیری کرونا ادامه دارد و به دلیل از هم پاشیدن توافق کاهش تولید بین روسیه و اوپک بازار در حال مواجهه با وضعیت مازاد عرضه است، بازارهای نفت از با دو شوک شدید در بخش عرضه و تقاضا مواجه شده است. مایکل مک کارتی تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در سیدنی نیز گفته: «در حالی که دولت ها در نقاط مختلف جهان تلاش های خود برای مهار ویروس آسیب های جانی و مالی آن را افزایش داده اند، تجار منتظر اقدامات بیشتری از سوی بانک های مرکزی جهان هستند.» قیمت شاخص نفت خام برنت در حال حاضر ( ساعت 1 و 50 دقیقه ظهر) به کمتر از 31 دلار رسیده و التهاب بازارهای جهانی را فرا گرفته است. افت قیمت نفت از آن جهت بیشتر شده که در شرایط جنگ قیمت، میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان ادامه دارد، حتی کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا نیز نتوانست بازارهای مالی جهان را که از گسترش ویروس کرونا وحشت‌زده شده‌اند، آرام کند.

🔹سلنا لینگ، اقتصاددان بانک اوسی‌بی‌سی سنگاپور گفته: ترس همچنان مهم‌ترین مشکل است، زیرا بازیگران بازار همچنان متقاعد نشده‌اند که سیاست‌های انبساطی پولی و تزریق پول می‌توانند بحران سلامت را حل کنند.