گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 365 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه:  در حالیکه کلیه بورس های جهانی با افت و کاهش سنگینی مواجه شده اند، بورس تهران در اولین روز کاری سال جدید، نسبتأ خوش درخشید و سقوطی مشابه بورس های جهانی را تجربه نکرد.

چرا که افت انباشته یک هفته ای ما بیش از 4250 واحد نبود و خریدهای سنگینی نیز در اکثر نمادها و صنایع شکل گرفت. حتی انتظار می رود از فردا شاخص و بازار مثبت نیز باشد و شاهد ادامه سیر صعودی و استقبال گرم مردم و فعالان بازار از این بخش از فعالیتهای اقتصادی باشیم.

البته ریزش جزیی و مقطعی بازار امروز  عمدتا متاثر از #کرونا_ویروس و کاهش قابل توجه قیمت جهانی #نفت و سایر #کالاهای اساسی بود.  ولی حجم معاملات امروز نسبت به آخرین روزهای سال ۱۳۹۸ از کاهش قابل ملاحظه‌ای برخوردار بود و مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس حدود ۳۳۵۰ میلیارد تومان رقم خورد که تقریبا نصف ارزش معاملاتی روزهای آخر سال قبل است. البته با توجه به اینکه هنوز در تعطیلات سال جدید به سر می‌بریم، طبق روال سال‌های قبل این روند طبیعی است و انتظار می‌رود بعد از سپری شدن تعطیلات شاهد رونق در حجم معاملات باشیم.

اما بیشترین ارزش معاملات مربوط به نمادهای #وبملت #غسالم #غگل و #حکشتی بود. بانک ملت و تجارت امروز با اقبال بازار مواجه بود و دلیل آن هم تراز مثبت قابل توجه ارزی این بانک است. انتظار رشد قیمت تا محدوده ۱۰۰۰ تومانی برای وبملت و محدوده 100 تومانی برای وتجارت دور از انتظار نیست امروز اوضاع سایر نمادهای بانکی هم خوب بود؛ باید توجه داشت که امسال نیز اکثر بانکها سود تسعیر ارز خوبی خواهند داشت.

نماد غسالم نیز به دلیل افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی مورد توجه است. اما سهم دیگر مورد توجه بازار در معاملات امروز #حکشتی بود که ارزش معاملات آن بیش از ۹۵ میلیارد تومان بود. ارزش جایگزینی دارایی‌های شرکت قدری کمتر از ارزش بازار این شرکت معظم است ولی حکشتی در بازار طرفداران و حامیان بسیاری دارد.

نکته قابل توجه دیگر در نماد #حکشتی درج نام آن در فهرست واگذاری های دولت طبق قانون بودجه سال ۹۹ است که احتمالا در قالب تشکیل ETF انجام خواهد شد. اما بیشترین صف فروش ها در نمادهای #تپکو #فملی #فولاد #جهرم #داراب و #فسا بود. افزایش عرضه و کاهش قیمت سهام در نمادهای فلزی معدنی پتروشیمی و پالایشی با توجه به افت قیمت نفت کاملا طبیعی و قابل پیش‌بینی بود. در مجموع به نظر می‌رسد تا چند روز آتی رفتار بازار در مقابل گروه سهام بانکی و خدماتی قدری متمایزتر از سهام کامودیتی محور باشد. این در حالیست که بعد از ظهر امروز و پس از اتمام معاملات، کامودیتی ها هم به شدت مثبت شدند و قیمتها سیر صعودی در پیش گرفتند.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت قیمت در نمادهایی چون #فارس، #فولاد، #فملی، #وامید، #کگل با  افت حدود 4241 واحدی روبرو شد. بازار در سال جدید شروعی جالب توجه داشت و برتری تقاضا در صنایع داخلی منجر به حرکت معکوس شاخص ها شد.

 

حجم و ارزش معاملات روزانه: شاخص کل 508,658 واحد / میزان تغییر 4241 واحد منفی/ ارزش بازار18,576,632 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 28,464 میلیارد ریال/ حجم معاملات 4.160 میلیارد سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 1291 واحد منفی / فولاد 989 واحد منفی/ فملی 769 واحد منفی/ وامید 707 واحد منفی/ کگل 520 واحد منفی/ وبملت 422 واحد مثبت/ رمپنا 361 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات: وتجارت 792.3 میلیون سهم/ وبصادر 481.5 میلیون سهم/ ذوب 210.5 میلیون سهم/ وبملت 189.6 میلیون سهم/ غگل 151.7 میلیون سهم.

 

تحولات گسترده و اخبار خوب از گروه بانکی: در مورد صدور مجوز تسعیر ارز بانک ها باید اذعان داشت خبرخوبی است و پتانسیل تسعیر ارز را همچنان در دل بانک ها حفظ میکند و از سوی دیگر باید  گفت نسبت به سال قبل هم بهتر شده چرا که سال قبل  نرخ تسعیر ارز، مبلغ 8500 تومان برای هر یورو و 7500 تومان برای هر دلار  بود  و امسال 10200 برای یورو  و 9000 برای دلار در نظر گرفته شده است.

 

مقایسه نقدینگی و ارزش بازار بورس تهران: در حال حاضر نقدینگی کل کشور بالغ بر 2.350 هزار میلیارد تومان ( 146.8 میلیارد دلار) می باشد ارزش بازار سرمایه نیز 2.462هزار میلیارد تومان ( معادل 153.8 میلیارد دلار)، با مقایسه نسبت ارزش بازار و نقدینگی کل کشور       می توان انتظار داشت در صورت حفظ این نسبت و رشد 30 درصدی نقدینگی در سال 99 ، ارزش بازار سرمایه نیز به بیش از 3.000 هزار میلیارد تومان ( معادل 187.5 میلیارد دلار) افزایش یابد.

 

جهش بلند در بازارهای مالی آسیایی: امروز شاهد جهش بلند سهام آسیایی با تداوم مشوق‌های مالی کشورها بودیم. گفتنی است،به دنبال افزایش مداوم اقدامات تشویقی بانک‌های مرکزی برای تقویت بازارهای مالی، روز سه‌شنبه سهام آسیا با جهش بزرگی روبرو شدند. نیکی ژاپن ۷.۱۳ درصد جهش کرد. سهام دو شرکت بزرگ ژاپن فست رتیلینگ و گروه سافت‌بانک به ترتیب ۱۳.۷۹ درصد و ۱۸.۹۵ درصد جهش کردند. در بازار چین کامپوزیت شانگهای ۲.۳۴ درصد جهش کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ با جهش بلند ۴.۴ درصدی روبرو شد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۴.۱۷ درصد جهش کرد و کوسپی کره‌جنوبی با جهش بزرگ ۸.۶۰ درصدی روبرو شد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۴.۷۸ درصد جهش کرد. دیشب فدرال‌رزرو آمریکا اعلام کرد که برنامه خرید اوراق این بانک پایان نخواهد داشت و تا هر قدر که لازم باشد برای تقویت بازارها ادامه خواهد یافت. همچنین قبلاً اعلام شده بود که بانک مرکزی آمریکا اوراق قرضه خزانه‌داری و اوراق مسکن بانکی را خریداری خواهد کرد، اما دیشب اعلام شد اوراق مسکن با پشتوانه شرکت‌های املاک خصوصی هم خریداری خواهد شد.

 

اهم اخبار و تحولات روز: 1) وزیر خزانه‌داری آمریکا  می گوید  تعطیلی آمریکا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بین ۱۰ تا ۱۲ هفته ادامه خواهد داشت. ترامپ هم گفته 3 تا 4 ماه برای عادی سازی شرایط زمان لازم است.

2) حسن روحانی می گوید به وزرا عرض کردم طرح‌های مهمی که در سال ۹۹ تکمیل و به پایان می‌رسد را به مردم بگویند.  ( تا دولت بعدی به نام خودش نزند).

3مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه مدعی شد که اعضای اتحادیه اروپا از درخواست ایران و ونزوئلا برای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول به‌منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا حمایت خواهند کرد.

5میرسیدی مجری و کارشناس بخش‌های خبری صداوسیما که در خبرهای خود از بی دلیل بودن نگرانی مردم در خصوص کرونا صحبت می کرد، دچار کرونا شد.

6) مادر عروس رهبر انقلاب بر اثر کرونا درگذشت. خانم خاموشی از موسسین مدارس اسلامی نرگس و مادر همسر حجت الاسلام سید میثم خامنه‌ای بود.

<