گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 276 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

:  حضور بالقوه و حداکثری مردم در بازار سهام و خریدهای سنگین اشخاص حقیقی، مانع از هر گونه اصلاح و افت قیمتها و شاخصها شده و بورس تهران با سرعت حیرت آوری در حال رشد و صعود است و قیمتها در اکثر نمادها با شیب تند و شارپی در حال افزایش و رکوردشکنی اند.

لذا به رغم عرضه های سنگین صورت گرفته در بسیاری از نمادها و گروهها، همچنان شاهد برتری طرف تقاضا و اشتهای سیری ناپذیر مردم برای خرید سهام و سرمایه گذاری در این بخش از فعالیتهای اقتصادی هستیم.

البته سهام بزرگ و دارای فاند قوی بنیادی( نظیر کگل و فولاد مبارکه و سایر بنیادمحورها) به سبب بزرگی و حجم مبنای بالا  و سنگینی که دارند، همچنان زیر ارزش ذاتی و سطوح ارزندگی خود معامله میشوند و هنوز بازار سراغ این سهام نیامده است. ولی کوچکترهای بازار، همچنان از اقبال عمومی بازار برخوردارند.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از رشد قیمتها در نمادهایی چون وبملت،رمپنا،همراه،حکشتی،ومعادن،وپاسار،جم و ...  با رشد بیش از  11254 واحدی روبرو بود. همانطور که انتظار   می رفت ، در پی هجوم صدها هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس تهران، قیمتها با شیب تند و سرسام آوری در حال افزایش است و رونق روزافزون در کلیه صنایع و سهام فعال در بازار به چشم میخورد.

خالص ارزش معاملات خرد 99/01/09 (بورس و فرابورس): افزون بر  4935 میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی قبل تغییر محسوسی نداشت.اهم اخبار و تحولات روز: 1) پنتاگون به فرماندهان نظامی دستور داده که برای تشدید نبردها در سطوح بالا در عراق برنامه ریزی کنند. بر اساس گفته سازمان های اطلاعاتی ارتش آمریکا این یک حمله کوچک و ضربه نیست بلکه آمادگی در حد یک جنگ است! کارکنان آمریکایی هم از بخش کردنشین عراق خارج شده اند!

2) آمریکا 7میلیارد دلار از منابع ایران نزد بانک های کره جنوبی را رفع مسدودی کرد و مجوز استفاده از ان را داد.

3) آمریکا دوره معافیت ها از تحریم ایران در زمینه گاز را به یک ماه کاهش داده است. آن ها می گویند اگر حملات به نیروهای نظامی آمریکا ادامه یابد، معافیت را لغو می کنیم.

4) مرزهای ایران با عراق تا 27 فروردین مسدود شده اما مرزهای تجاری با ترکیه بازگشایی شده است.

5) آمریکا می گوید آزادسازی منابع ایران با برداشت اشتباه نباید همراه شود. بنابراین تحریم های جدیدی برعلیه ایران وضع نموده و گفته فشار حداکثری ادامه دارد.

6) دولت روسيه خواستار يك تفاهم در اوپك پلاس براى كنترل قيمت نفت و مهار افت تقاضا شد.

7) وزیر نفت عربستان گفته هيچ مذاكره اى با روسها بر سر تنظيم و كنترل بازار نفت نداريم!

8) معاون وزیر انرژی روسیه می گوید ما انتظار ريزش قيمت نفت تا بشكه اى ٣٠$ را داشتيم اما اكنون روسيه تبديل به گروگان شرايط فعلى بازار نفت شده است! ما با هيچ كشورى سر جنگ در بازار نفت نداريم!

9) سناتورهای آمریکایی می گویند عربستان در طرحی با روسیه قصد دارد وارد جنگ نفتی با آمریکا شود و سرمایه گذاری های بلند مدت این کشور را هدف گرفته اند! این مساله اگر متوقف نشود باید تحریم، محدودسازی و تعرفه را فعال کنیم.

 

10) آمریکا ممکن است به عربستان بگوید که با این کشور وارد همکاری نفتی شود. روسیه می گوید ما هيچوقت قصد ضربه زدن به كمپانى نفت شيل امريكا و حذف آن از بازار را نداشتيم.

11) میزان تقاضا برای بیمه بیکاری به بالاترین سطح نسبت به کل روسای جمهور آمریکا رسیده و این بی سابقه است. حتی در سال 2008 نیز آمار استفاده از بیمه بیکاری به این حد نرسید! آینده ترامپ در خطر افتاده چون رای دهنده آمریکایی به این مساله بسیار توجه می کند.

12) با پمپاژ دلار توسط فدرال رزرو در بازارها، شاخص دلار به زیر 100 سقوط کرد. به نظر می رسد برای مدتی در محدوده 100 باشد.

13) در اروپا مکانیزم بدهی های مشترک پیشنهاد شد اما آلمان با آن مخالفت کرد و گفت حاضر نیز بدهی اقتصادهای ضعیف را تقبل کند. حالا ایتالیا می گوید اگر در این شرایط کاری برای ما نکنید، بعد از کرونا از اتحادیه خارج می شویم! اروپا، رو به فروپاشی است.

14) پس از قرنطینه هند، فعالان می گویند ممکن است بخش مهمی از تقاضای طلا نیز کاهش یابد.

15) احتمالاتی برای افزایش نرخ سیمان مطرح است. شیخان می گوید آنچه چشم انداز صنعت سیمان در سال ۹۹ را روشن‌تر می‌کند، موضوع قیمت سیمان است. در سال ۹۸، انجمن صنفی کارفرمایان سیمان از وزارت صمت خواسته بود قیمت سیمان از ابتدای سال ۹۹ افزایش یابد که البته بررسی درخواست سیمانی‌ها به ابتدای سال ۹۹ موکول شد.

16) ارسال سفارش های نامتعارف در سامانه معاملات بورس ازین پس منجر به مسدود شدن کد معاملاتی می گردد.

17) لوبکات مصرفی روانکارها از 40میلیون ريال به 26میلیون ريال افت کرده است.

18) بانک ها تراز ارزی خود را یکی پس از دیگری اعلام می کنند. تا اینجا، وتجارت با 1میلیارد دلار تراز ارزی مثبت، مورد توجه عموم قرار گرفته است.

19) روز چهارشنبه 700میلیارد تومان ورود وجه نقد حقیقی به بازار ثبت شده است.

20) پنتاگون به فرماندهان ارشد نظامی دستور داده تا برنامه ریزی دقیقی برای یک نبرد همه جانبه مقابل تمام شبه نظامیان مورد حمایت رژیم جمهوری اسلامی و تهدیدات رژیم جمهوری اسلامی تدارک ببینند.

21) روسیه از ارسال نامه مشترک با ایران به گوترش برای لغو تحریم ها خبر داده است. وزارت امور خارجه روسیه گفته گروه کشورهای حامی منشور ملل متحد از جمله ما و ایران در نامه‌ای مشترک به دبیر کل سازمان ملل خواستار لغو تحریم های یکجانبه در مورد کشورها با توجه به شیوع کرونا در سطح جهانی شده ایم.

22) عربستان اعلام کرده که هیچ مذاکره‌ای درباره توافق جدید نفتی با روسیه نداشته است، این در حالی است که مقام‌های روس از مذاکرات برای پیوستن کشورهای بیشتر به توافقی جدید در قالب اوپک پلاس سخن گفته‌اند.

یک مقام وزارت انرژی عربستان درباره پیوستن تولیدکنندگان بیشتر در قالب توافقی جدید بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک گفته: هیچ مذاکره‌ای بین وزیران انرژی عربستان سعودی و روسیه بر سر افزایش تعداد کشورهای عضو اوپک پلاس یا بحث درباره توافق مشترک برای ایجاد تعادل در بازارهای نفت انجام نشده است. رئیس صندوق ثروت مستقل روسیه نیز  گفته: اقدام‌های مشترک کشورها برای احیای اقتصاد جهانی لازم است، این اقدام‌ها در چارچوب توافق اوپک پلاس ممکن خواهد بود.

 

ابعاد پنهان رکود اقتصادی ناشی از کرونا:  رکود فعلی چگونه می‌تواند به بحران اقتصادی تبدیل شود؟ گسترش ریسک مالی (که عموماً از بدبینی نسبت به آینده نشئت می‌گیرد)، ناتوانی واحدهای تولیدی و خدماتی در بازپرداخت وام‌ها، ناتوانی این واحدها برای اخذ وام جدید، همراه با افزایش بیکاری و سقوط ارزش سهام، چند بحران پیاپی را به جامعه تحمیل خواهد کرد: بحران سرمایه، بحران مالی، بحران تولید، و بحران بیکاری. تمامی این موارد قابل اجتناب هستند. بسیاری از کشورهای اروپایی تمهیداتی در نظر گرفته‌اند که لزوم اخراج کارمندان و یا به حالت تعلیق درآوردن قراردادهای شغلی را از بین برده است. دولت‌های دانمارک، اتریش، آلمان، ایتالیا، سوئیس، و انگلستان متعهد شده‌اند که حقوق کارمندان بخش خصوصی را تقبل کنند. این تصمیم یک بار مالی سنگین را از دوش بخش خصوصی برمی‌دارد و از گسترش بیکاری جلوگیری خواهد کرد.

تعللِ دیگر دولت‌ها، در گوشه‌های دیگر جهان، در اتخاد این‌گونه سیاست‌های حمایتی می‌تواند سبب گسترش بیکاری، کاهش تقاضا، کاهش درآمدهای مالیاتی دولت‌ها و افزایش‌ هزینه‌های اجتماعی شود.

🔸 بسته‌های محرک اقتصادی در چه ابعادی باید ارائه شوند؟

کنگره آمریکا صبح روز ۲۵ مارس ۲۰۲۰ یک بسته محرک اقتصادی را که شامل دو هزار میلیارد دلار بودجه به منظور احیای اقتصاد آمریکا می‌شود تصویب کرده و این بودجه را در اختیار بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی قرار خواهد داد. تصمیم مشابهی که در کانادا گرفته شد، شامل ۸۵ میلیارد دلار کمک مالی (معادل ۳ درصد اقتصاد ملی) است. تصمیمات مشابه دیگری نیز در اتحادیه اروپا گرفته شده است. اما این اعداد و ارقام چگونه حاصل می‌شوند؟

بنا به تخمین گابریل زوکمن و اِمانوئل سائز، اقتصاد ملّی کشورهای درگیر ویروس کووید ۱۹ چیزی نزدیک به ۳۰ درصد از توان تولید را از دست خواهد داد. اگر این وضعیت برای یک دوره سه‌ماهه به درازا بینجامد، رقمی که دولت‌ها می‌بایست به اقتصاد تزریق کنند معادل ۷/۵ درصد تولید ناخالص ملّی خواهد بود. بنابراین باید انتظار داشت که این بسته‌های محرک، گام نخست باشد و در ماه‌های پیشِ رو تصمیمات مشابه دیگری نیز گرفته شود.

🔸 کدام اعداد و ارقام نشان‌دهنده عمق رکود است؟

تولید ناخالص ملّی یا GDP رقمی است تخمینی با ضریب خطای قابل‌توجه. جیسُن فِرمَن، از مشاوران اقتصادی باراک اوباما، یادآوری کرده که این شاخص اقتصادی تا اواسط سال ۲۰۰۹ تخمین غلطی از رکود سال ۲۰۰۸ ارائه می‌داد. او شاخص اقتصادی درآمد ملی یا Gross National Income را شاخصی قابل‌اتکا می‌داند. طی ماه‌های آینده دو شاخص اقتصادی GDP و GNI تصویری بهتری از عمق رکود فعلی ارائه خواهند داد. اما راه خروج از این رکود بسیار سخت و پیچیده است و در کشورهای مختلف با چالش‌های سیاسی گوناگون مواجه خواهد شد.

 

در ارتباط با مزیتهای گروه سنگ آهنی و کگل: افزایش بهای سنگ آهن در پی نگرانی ها از احتمال افت عرضه. شرکت وله امروز اعلام کرد مجتمع کنسانتره سازی خود در مالزی را به حالت تعطیل در خواهد آورد. این مسئله ممکن است باعث کاهش عرضه تا ۵۰۰ هزار تن شود. از سوی دیگر، آفریقای جنوبی نیز کلیه فعالیتهای معدنی خود را به حالت تعلیق درآورده است که بر نگرانی های کاهش عرضه خواهد افزود.

 

نکات برجستهٔ لایحهٔ مالي انبساطی آمریکا: چند نكته در رابطه با لايحهٔ مالي انبساطي آمريكا كه امروز قرار است در مجلس نمايندگان تصويب شود تا نهايتاً به امضا رئيس‌جمهور اين كشور برسد:

١- بزرگترين لايحه از اين جنس در تاريخ اقتصادي امريكاست كه مبلغ آن حدود ٢٠٠٠ ميليارد دلار است؛

٢- اين مبلغ حدود ٩ درصد توليد ناخالص داخلي آمريكاست و حدود دو برابر لايحهٔ مالي انبساطي (QE) اين كشور در بحران مالي ٢٠٠٨ است؛

٣- لايحهٔ انبساطي سال ٢٠٠٨ ظرف دو سال به اقتصاد اين كشور تزريق گرديد، در حاليكه لايحه انبساطي جاري قرار است طي چند ماه اجرا شود؛

۴- لايحهٔ جاری قرار است طيف وسيعي از كارگران و كاركنان اعم از قراردادي (regular worker) و غيرقراردادي (gig worker) تا ١٢٠٠ دلار به ازاي هر فرد را در برگیرد؛ 

۵- حدود ٣٥٠ ميليارد دلار براي كمك به كسب و كارهاي خرد و ٥٠٠ ميليارد دلار براي نجات مالي (bail-out) كسب و كارهاي بزرگ اختصاص يافته است.

 

تغییر ذائقه سهامداران: عباس گمار یکی از اقتصاددانان و کارشناسان بازار سرمایه نوشته: در این روزهای بازار سرمایه ایران گزاره‌ای بین حتی افراد قدیمی بازار دهان به دهان می‌چرخد، بدین مضمون که ارزش جایگزینی این شرکت فلان میلیارد تومان است و سهام این شرکت با توجه به قیمت فعلی آن ارزنده است. در واقع، پارادایم سرمایه‌گذاری در بین سهامداران خرد گویا از «سودآوری شرکت» به سمت «ارزش روز دارایی‌ها (حتی نه بر اساس خالص ارزش روز دارایی‌ها)» چرخیده است، اما آیا این تغییر ذائقه موقت است یا دائمی!؟

فرض کنید یک‌شبه ارزش بازار (Market Cap) تمام شرکت‌های بازار برابر خالص ارزش روز دارایی‌های آنها شده است. پس از آن چه؟ محرک افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها چیست؟ آیا نباید رابطه منطقی بین قیمت سهام شرکت‌های بازار و سودآوری آتی آنها برقرار شود؟ به عبارت دیگر، نباید نهایتا سودآوری معیار شماره یک سهامداران خرد یا همان معامله‌گران در ارزشیابی و انتخاب سهام شرکت‌ها با فرض تداوم فعالیت آنها ‌شود؟ اصول ساده‌ای در تشخیص ارزش سهام شرکت‌ها وجود دارد که توجه سهامداران به‌خصوص سهامداران خرد به آن موجب پرهیز آنها از خطاهای مهلک می‌شود. اصل ساده اما مهم در سرمایه‌گذاری متذکر می‌شود که بازده سهامداران از دو محل است:  بازده حاصل از افزایش قیمت سهام شرکت (بازده قیمتی) یا  بازده حاصل از تقسیم سود شرکت (بازده سود تقسیمی).

جمع این دو بازده علی‌الاصول باید برابر حداقل بازده مورد انتظار سهامداران شود؛ گرچه قرار هم نیست همواره بازده مورد انتظار محقق شود، چراکه بازار توام با ریسک است.

 افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و ارزش سهام شرکت‌ها: تجدید ارزیابی یکی از عواملی است که موجب شده قیمت سهام شرکت‌ها در چند ماه گذشته سال جاری افزایش یابد، اما ابهامی که برای برخی از افراد وجود دارد این است که آیا افزایش سرمایه از این محل باید موجب افزایش ارزش سهام شرکت‌ها شود؟ پاسخ هم بله هست و هم خیر! برای اینکه رابطه تجدید ارزیابی دارایی‌ها با ارزش سهام شرکت‌ها مشخص شود، به چند مورد اشاره می‌شود.

شرکت‌های خدمات مالی: در این شرکت‌ها یک محدودیت مقرراتی موثر بر حجم فعالیت شرکت وجود دارد به نام کفایت سرمایه. مثلا در مورد شرکت‌های تامین سرمایه گفته می‌شود تا حدود ۱۰ برابر سرمایه‌شان می‌توانند تعهد بردارند و قبول این تعهدات است که موجب افزایش درآمد برای تامین سرمایه‌ها می‌شود. برای مثال اگر سرمایه یک شرکت تامین سرمایه ۵۰۰ میلیارد تومان باشد، می‌تواند تا پنج هزار میلیارد تومان تعهد بردارد و اگر ۸۰۰ میلیارد تومان بردارد می‌تواند تا هشت هزار میلیارد تومان تعهد قبول کند. با فرض اینکه سایر عوامل ثابت باشند، به نظر شما سهام شرکت در کدام حالت ارزش بیشتری خواهد داشت.

شرکت‌های خدمات پرداخت (psp): همین موضوع برای شرکت‌های psp هم برقرار است. سرمایه پایه شرکت‌های psp برابر است با ۴۰ میلیارد تومان به‌علاوه ۱۰۰ هزار تومان به ازای نصب هر دستگاه psp جدید. یعنی اگر شرکت psp بخواهد ۲۰۰ هزار دستگاه پایانه فروش (pos) نصب کند باید سرمایه‌ای حداقل برابر ۶۰ میلیارد تومان داشته باشد. بدیهی است نصب پایانه فروش جدید یعنی افزایش درآمد نصب و پشتیبانی بیشتر و درآمد تراکنش بیشتر که در صورت در نظر گرفتن ثابت بودن سایر عوامل، سود شرکت و نهایتا ارزش سهام آن در این شرایط افزایش می‌یابد.

حال آیا افزایش سرمایه، به شرط مهیا بودن سایر شرایط، منجر به افزایش درآمد و سودآوری شرکت و نهایتا ارزش سهام شرکت نمی‌شود؟ مسلما بله. همین موضوع برای شرکت‌های تولیدی هم صادق است ولی نه به شدت رابطه شرکت‌های مالی و شرکت‌های خدمات پرداخت.  نتیجه اینکه تجدید ارزیابی گرچه وجه نقد وارد شرکت نمی‌کند، اما اگر شرکتی با افزایش سرمایه بتواند «واقعا» ظرفیت فروش و سودآوری خود را افزایش دهد، مسلما افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به دلیل همبستگی رابطه میزان سرمایه و فروش شرکت می‌تواند ارزش سهام شرکت را با فرض ثابت بودن سایر عوامل بیشتر کند.

در واقع، یکی از نکات مثبت تجدید ارزیابی برای برخی شرکت‌ها به نظر می‌رسد یک محدودیت را برای شرکت از نظر مقررات مقام ناظر تسهیل کند. البته برآورد میزان افزایش درآمد و سودآوری در این حالت دشوار است. آنچه توجه به آن ضروری است احتمال افزایش درآمد و سودآوری شرکت در اثر افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی باید دارای انتظار محتمل باشد و اگر به مرور زمان ظن این رود که تمام یا بخش زیادی از این انتظار در آینده حاصل نشود، قیمت سهام اصلاح یا راکد خواهد شد. اما برخی فعالان بازار در افزایش سرمایه شرکت‌ها که امروز از محل تجدید ارزیابی صورت می‌گیرد به چند نکته توجه نمی‌کنند یا اینکه سهل‌انگاری می‌کنند:

نکته اول: افزایش ارزش شرکت حاصل تعامل اجزای یک سیستم است. افزایش سرمایه یکی از اجزای این سیستم است و باید سایر اجزای سیستم نظیر اقتصاد کلان پویا، بازار مناسب، مدیریت و کارکنان شایسته شرکت، ساختار مالی و عملیاتی مناسب شرکت، حاکمیت شرکتی خوب و سایر عوامل نیز وجود داشته باشد تا شرکت بتواند از ظرفیت ایجادشده از طریق تجدید ارزیابی استفاده کند. در واقع، نکته مهمی که کمتر به آن توجه می‌شود این گزاره است: افزایش ارزش سهام یک شرکت حاصل یک نگرش سیستمی به عوامل افزایش سهام است و با تصحیح یک جزء از این سیستم لزوما سایر اجزا خود به خود تصحیح نمی‌شوند و ارزش سهام افزایش نمی‌یابد.

نکته دوم: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها به ارزشیابی دارایی‌های شرکت نیاز دارد، اما آیا این ارزشیابی در عمل به صورت منصفانه انجام می‌شود یا اینکه بعضا قیمت دارایی‌ها به اندازه‌ای تعیین می‌شود که شرکت از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شود؟ چراکه اگر از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج نشود، مشمول مالیات خواهد شد و گاه کارشناسی دارایی‌ها خیلی بیشتر از ارزش جاری آنها برآورد می‌شود، به دلیل اینکه کسی نمی‌خواهد سهام آن شرکت یا آن دارایی را بخرد یا بفروشد و صرفا به‌منظور افزایش سرمایه است تا شرکت بتواند از ماده ۱۴۱ خارج شود!

نکته سوم: تجدید ارزیابی متاسفانه بعضا سهامدار خرد را به اشتباه می‌اندازد، طوری که به صورت موقت باعث می‌شود ذهنیت تحلیل خود را از سودآوری فعلی و آتی شرکت به ذهنیت ارزش جایگزینی و ارزش جاری دارایی‌های شرکت تغییر دهد (حتی نه خالص ارزش روز دارایی‌ها- یعنی بدهی‌های شرکت را هم از ارزش جاری دارایی‌ها کسر نمی‌کنند). سهامدار کنترلی است که سیاست‌های مالی و عملیاتی شرکت را تعیین می‌کند و نه سهامدار خرد.

خلاصه کلام اینکه تجدید ارزیابی دارایی‌ها می‌تواند ارزش سهام شرکت‌ها را افزایش دهد، اما به شرط‌ها و الزامات بسیار مهم نیاز دارد که بعضا به آن کمتر توجه یا از تحلیل آن غفلت می‌شود!

 

پیش بینی بازار  یکشنبه 10 فروردین 98 : خوشبختانه علیرغم افزایش ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران و جهان، بورس تهران فارغ از هر گونه ترس و واهمه ای، به سیر صعودی و توقف ناپذیر خود ادامه می دهد و شاهد هجوم صدها هزار میلیارد تومان نقدینگی از بین اقشار مردم به این بخش از فعالیتهای اقتصادی هستیم.

قیمتها و شاخصها هم با شتاب و سراسیمگی بی نظیری در حال رشد و افزایش اند و برتری نسبی تقاضا و کمبود سهام قابل عرضه، در اکثر نمادهای قابل معامله کاملا مشهود است.

برنامه دولت برای عرضه و فروش سهام خود در بسیاری از شرکتها، هنوز عقیم مانده و  تعلل دولت برای عرضه های آبشاری و فروش داراییهای خود، همچنان ادامه دارد.

بنظر نمی رسد علیرغم توصیه های رییس مجهور و  کلیه اقتصادانان، مدیرانی که باید نسبت عرضه سهام دولتی اقدام نمایند، اقدامی عاجل در این خصوص نمایند.

کار بدانجا کشیده که هر سهم کوچک و متوسط الحالی را حتی با 50 درصد بازدهی کوتاه مدت نیز می فروشید، باز هم بازنده و پشیمان هستید و قیمتها مجددا اوج می گیرند و افق ها و مرزهای جدیدی را در می نوردند.

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد