گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 345 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

گزارش روزانه بازار:

مقدمه:  عطش خریداران و برتری مطلق تقاضا در بازار از ابتدای سالجاری تا کنون نه تنها کاهش نیافته بلکه بورس تهران چنان داغ و پر جنب و جوش است که در سابقه فعالیت 50 ساله این بخش از فعالیتهای اقتصادی سابقه نداشته است.

مردم از هر طیف و طبقه ای، به بازار سهام هجوم آورده اند و جملگی در صدد تبدیل نقدینگی و منابع ریالی خویش به اقسام سهام شرکتها بالاخص سهام شرکتهای کوچک، که چابک و تیزپا یند، هستند.

این در حالیست که سهام بزرگ و ارزنده و  دارای فاند قوی بنیادی بازار( نظیر فولاد مبارکه و کگل)، خریدار و طالب چندانی ندارند و در محاق تیره بی توجهی و کم اقبالی بازار فرو رفته اند. بطوریکه با آنکه سودآوری و ارزندگی این دو سهم و سایر سهام بنیادمحور، بیش از سایر سهام بوده است؛ ولی در عین حال کم بازده ترین سهام بازار نیز این دو و سهامی از این قبیل هستند! امری که حیرت کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی را برانگیخته و در بهت و حیرت فرو برده است.

بهرحال نوبت این گروه از سهام مغفول بازار نیز فرا خواهد رسید چرا که پیشتر و طی تحلیل های گوناگون، از سهام ارزنده گروه بانکی از جمله وتجارت و وبصادر سخن می راندیم و کسی خریدار این سهام ارزنده نبود. اینک چند روزی است که بخت و اقبال گروه بانکی بیدار و بلند شده و فعالان بازار نیم نگاهی نیز به سهام بانکی دارند.

در معاملات امروز بیشتر توجه و تاکید بازار بر سهام صنایعی چون بانک ها، شیمیایی ها، محصولات غذایی و دارویی بود و با استقبال گرم خریداران مواجه بودند.

آنچه مسلم است، حضور بالقوه و حداکثری مردم در بازار سهام و خریدهای سنگین اشخاص حقیقی، مانع از هر گونه اصلاح و افت قیمتها و شاخصها شده و بورس تهران با سرعت حیرت آوری در حال رشد و صعود است و قیمتها در اکثر نمادها و گروهها ( بجز سهام بزرگ بنیادمحور)با شیب تند و شارپی در حال افزایش و رکوردشکنی است.

امروز ارزش معاملات خرد بازار سهام 8393 میلیارد تومان بود که یک رکورد جدید به حساب می آید. این را هم در نظر بگیرید که امروز، تقریبا نیمه تعطیل بود.

 

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از رشد قیمتها در نمادهایی چون فملی،فارس،وبملت،رمپنا،همراه، ،ومعادن و ...  با رشد خوب و فوق العاده   13135 واحدی روبرو بود. و کارنامه درخشانی از خود بجای گذاشت. شاخص کل نیز با انرژی و نیروی مضاعفی که از حضور خریداران و مردم مشتاق، بدست آورده بود به سنگرهای محکم و بلند 532 تا 545 هزار واحدی یورش برد و ضمن در هم کوبیدن مقاومتهای پیش رو، تا اعماق کانال 545.661 واحدی نفوذ کرد و پرچم پیروزی خویش را در ارتفاعات بلند مزبور به اهتزاز در آورد.

خالص ارزش معاملات خرد 99/01/10 (بورس و فرابورس) در بازار امروز افزون بر  8393 میلیارد تومان بود که رکورد جدیدی محسوب می شود.


بازار از نگاه آمار: شاخص کل 545,661 واحد / میزان تغییر 13136 واحد مثبت/ ارزش بازار19,928,175 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 60,107 میلیارد ریال/ حجم معاملات 8.852 میلیارد سهم/

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فملی 571 واحد مثبت/ رمپنا 521 واحد مثبت/ فارس 511 واحد مثبت/ همراه 495 واحد مثبت/ وبملت 492 واحد مثبت/ ومعادن 419 واحد مثبت/ فولاد 412 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 2.1 میلیارد سهم/ وبصادر 1.05 میلیارد سهم/ غگل 352.8 میلیون سهم/ ذوب 317.9 میلیون سهم/ ونوین 272 میلیون سهم

 

خلاصه معاملات امروز: شاخص کل: 545.662 واحد / معاملات خرد سهام: 83.934 میلیارد ریال/ ورود پول حقیقی: 5.560 میلیارد ریال/ ارزش صف خریدها در پایان بازار: 20.674 میلیارد ریال/ ▫ارزش صف فروش ها در پایان بازار: 345 میلیارد ریال

 

اهم اخبار و تحولات روز: 1) یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا احتمال اعمال معافیت برای برخی کشورها جهت آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران برای مبارزه با شیوع کرونا را رد کرد.

2) مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه معتقد است، در صورت پیوستن کشورهای دیگر به این توافق، احتمال توافق جدید اوپک‌پلاس برای برقراری توازن در بازارهای نفت وجود دارد و کشورها باید برای کاهش بحران اقتصادی ناشی از ویروس کرونا همکاری کنند. این اولین قدم برای پیوستن آمریکا به اوپک+ در جهت کاهش تولید است!

3) اطلاعات تازه نشان می دهد 2 سگ خانگی و یک گربه از صاحبان خود کرونا گرفته اند!

4) عربستان اعلام کرد که هیچ مذاکره‌ای درباره توافق جدید نفتی با روسیه نداشته است، این در حالی است که مقام‌های روس از مذاکرات برای پیوستن کشورهای بیشتر به توافقی جدید در قالب اوپک پلاس سخن گفته‌اند.

 

5) ایران با تیتر بزرگ نوشته که 8 کشور به دبیرکل سازمان ملل در خصوص لغو تحریم های ایران نامه نوشته اند. در بخش ریزتر، نام کشور های مطرحی همچون کره شمالی، نیکاراگوئه و ونزوئلا دیده می شود.

6) چهار دارو به همراه یک کیت که در 5 دقیقه تست کرونا انجام می دهد، تایید گرفتند! داروها کرونا را کنترل می کنند و کیت مورد اشاره به تایید بهداشت جهانی رسیده است.

7) روسیه، آلمان و آمریکا مقررات جدید سختگیرانه تری در خصوص قرنطینه وضع کردند.

8) مصرف روزانه بنزین ایران به 49میلیون لیتر در روز کاهش یافته است. حالا که صادرات کاهش یافته، مصرف داخل نیز به شدت نزولی شده، موجودی انبارهای پالایشی ها ممکن است مانعی بر سر راه تولید باشد.

9) قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا نسبت به هفته های قبل کاهش یافت. بنزن 33درصد، استایرن منومر 28درصد، اتیلن گلایکول 20درصد و متانول 14.7درصد افت کرد.

10) قیمت پلی پروپیلن، پلی اتیلن ها و انواع PVC بین 2 تا 7درصد نسبت به هفته آخر اسفند کاهش یافته است.

11) بانک ها در حال شفاف سازی تراز ارزی خود هستند. وخاور 46میلیون یورو مثبت است. وکار هم 33میلیون یورو تراز مثبت دارد.

12نیویورک تایمز گزارش داد، پنتاگون در بخشنامه‌ای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامه‌ای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت «نابودی» یکی از گروه‌های مقاومت در این کشور تدوین و طراحی کنند.

13) ورود پول حقیقی در روز گذشته 1070میلیارد تومان بوده است.

14) شرکت های معدنی بزرگ دنیا، تولید خود را کاهش یا متوقف کرده اند. عرضه محصول در حال کاهش است!

15پذیرش کالای مقاطع مسی (اسلب و بیلت)، تولید شرکت صنایع مس شهید باهنر، پس از بررسی و مستندات در دویست و پنجاهمین جلسه کمیته عرضه در تاریخ 25 اسفند ماه در بازار اصلی بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت.

16) شفن می گوید مرجان فعلا سودآور نیست. به تازگی 17درصد دیگر سهام مرجان به فناوران رسیده است.

17) ومعادن 25درصد تامین سرمایه تمدن را خریده است.

18) های وب و همینطور آپ به دلیل داشتن بازارگردان، حجم مبنا نخواهند داشت.

19) مدیرعامل ایران خودرو می گوید  درسال جاری تولید و عرضه ۶۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو سواری و وانت در دستور کار قرار دارد.

20) مرزهای تجاری با شمال کشور عراق، شامل مرزهای "باشماق"، "پرویزخان" و "تمرچین" فعلاً فعال است اما مرزهای جنوبی با کشور عراق در حال حاضر مسدود است. در مورد عمان نیز تردد کالا در برخی بنادر مثل بندر "سلطان قابوس" با وجود برخی محدودیت‌ها برقرار است. اما کویت تقریباً تردد کالا و مسافر را ممنوع اعلام کرده و قطر نیز ارسال مواد غذایی را ممنوع  و مواد معدنی را مجاز اعلام کرده است. همچنین تجارت کالا با امارات متحده عربی با اعمال محدودیت‌هایی در حال انجام است.

21مرز ترکمنستان، حمل ریلی مواد غیرغذایی از طریق مرز "سرخس" در حال انجام اما مرز "اینچه‌برون" تا 13 فرودین مسدود خواهد بود. همچنین حمل و نقل ریلی و جاده‌ای مواد غذایی به طور کلی در این مرز ممنوع است. در مورد آذربایجان نیز کالاها تقریباً در حال تردد و مسیر ترانزیت باز است. در مورد کشور ارمنستان محدودیت‌هایی اعمال می‌شود و لغو روادیدی که با این کشور داشتیم، فعلا اعمال نمی‌شود.

22) در مورد افغانستان مورد خاصی در مرزها وجود ندارد. در مرزهای ترکیه صرفا کالاهای کشاورزی با کامیون‌های ترک موجود در ایران از مرز سرو ارومیه صادر می‌شود. همچنین در مرز خوی- رازی تردد کالا از مسیر ریلی میسر شده است. در مرز بازرگان- ماکو نیز صرفا بازگشت کامیون‌های ایرانی و ترک (با بار صادراتی ایران و یا بدون بار) به کشور مبدأ در حال انجام است. مرزهای ایران با پاکستان نیز با توجه به مصوبه شورای امنیت پاکستان فعلاً  مسدود اعلام شده است.

 

شناسایی سیگنال‌های پایان رالی صعودی در بازار و تک‌سهم‌ها؟ : دنیای بورس طی مقاله ای نوشته، 💠 شاخص کل بورس تهران رشد نزدیک به 13 هزار را تجربه کرده است و شاخص کل هم‌وزن نیز هم‌پا با نماگر اصلی بازار رشد بیش از دو درصدی را نشان می‌دهد. به صف سنگین خرید سهام تا این لحظه اشاره شده بود اما طی لحظات اخیر بر شدت عرضه‌ها افزوده شده است.

💠 از تعداد نمادهای همراه با صف خرید در مقایسه با نیم ساعت قبل کاسته شده است و ارزش صف خرید بورس نیز به کمتر از 1900 میلیارد تومان رسیده است؛ پیش از این اشاره شد که ارزش صف خرید بورس بیش از 2150 میلیارد تومان است. شاید مهم‌ترین مسئله در شرایط کنونی نشانه‌شناسی از پایان روند صعودی یک سهم است.

💠 روز گذشته در مطلبی به تلخ و شیرین سهام‌داری عمده و خرد در بورس تهران اشاره شده بود. همان‌طور که مطرح شد هر زمان که سهام‌دار عمده و درصدی اقدام به عرضه سهام کرده‌اند معمولا سیگنالی از پایان روند صعودی بوده است؛ البته شدت عرضه‌ها معقول است، ولی شما خود را جای یک سهام‌دار عمده بگذارید در حالی‌که می‌دانید دارایی شما نصف قیمت روز تابلو سهام نیز نمی‌ارزد؛ آن گاه حداکثر استفاده را از فرصت به دست آمده برای عرضه سهام خواهید کرد.

💠 بر این اساس بار دیگر عرضه سهام‌دار عمده در «غگل» این سهم را از صف خرید جدا کرد و این سهم پس از 162 میلیارد تومان معامله در حال فاصله‌گیری از سقف قیمتی است. می‌توان گفت که این سهم تمام علائم هشدار برای آغاز اصلاح را دارا است و واقعا هر روز باید نقدینگی بیشتر و بیشتری به سهم وارد شود تا از اصلاح جلوگیری شود که خود یک تناقض در کلیت بازار ایجاد کرده و بر این اساس به معامله‌گران در خصوص معاملات غگل باید بیش از قبل هشدار داد. صنعتی غذایی زر دیروز نیز 61 میلیون سهم از غگل را عرضه کرده است.

💠 یا در «شپاکسا» که رشدهای افسارگسیخته و ورای واقعیت را تجربه می‌کند عرضه یکی از سهام‌داران درصدی، امروز این سهم را به مدار منفی کشید. این سهم نیز با وجود بهبود در گزارش ماهانه مطابق با بسیاری دیگر از نمادهای بازار مدت‌ها است که از سقف ارزندگی خود عبور کرده است. این‌که حقوقی‌ها مانند هر معامله‌گر دیگری در صدد کسب سود به هر بهانه‌ای از بازار هستند در حالی‌که از عدم ارزندگی سهم اطلاع دارند را نمی‌توان مورد سرزنش قرار داد. در «شپاکسا» نیز تنها 9 میلیون عرضه بیمه ملت با سهم 2.3 درصدی برای معکوس کردن رویه قیمت تا این لحظه کافی بوده است. شما خود را به جای سهام‌داران این شرکت بگذارید: سهمی را در پرتفو دارید که نسبت به یک سال قبل تقریبا 5 برابر شده است. واقعا باید حق داد که از موقعیت طلایی به دست آمده استفاده حداکثری را داشته و با عرضه سهام شناسایی سود شیرینی داشته باشند. آن هم در زمانی‌که احتمال پایان دوره رونق بورس همه را ترسانده است. البته ما به موج قدرتمند نقدینگی باور داریم و اثر آن را قطعا باید در نظر گرفت.

💠 پیش از این در هفته‌های پایانی سال گذشته در مطلبی با عنوان «آیا ترمز بورس کشیده می‌شود؟» به اثر سنگین عرضه‌های اولیه در کاهش التهاب سهام اشاره شد، در روزهای بعد از ارائه مطلب نیز اصلاح محسوس سهام را شاهد بودیم. بر این اساس در نگاه کلان بازار ایجاد مجرای جدید برای جذب نقدینگی (عرضه اولیه) یک عامل  کارساز و واقعی در افزایش فشار فروش در کلیت بازار است، اما برای تک‌سهم‌ها نیز افزایش عرضه از سوی سهام‌دار عمده یا همان افزایش شناوری می‌تواند زنگ خطر را برای سهم به صدا درآورد. البته این موضوع در شرایطی که پشتوانه‌ای برای حمایت از سهم وجود ندارد به عنوان زنگ خطر محسوب می‌شود.

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 11 فروردین 98 : بورس تهران با سرعت و شتاب فوق العاده ای در حرکت و سیر صعودی است و حد و مرزی بر خود نمی شناسد. در این میان، میلیون ها نفر از مردم و صاحبان پولهای درشت، براب خرید و سرمایه گذاری در بورس هجوم آورده اند و شمار مشارکت کنندگان بازار هر روز بیشتر و بیشتر میشود.

کار بدانجا کشیده که حتی عرضه های چند هزار میلیارد تومانی و آبشاری حقوقی ها نیز جواب متقاضیان و خریداران را نمی دهد و حقیقی های بازار چنان در جبهه خرید به صف کشیده اند که هیچ مانعی تاب مقاومت در مقابل آنان را ندارد. این وضعیت، هر چند قدری خطرناک و نگران کننده است ولی از هجوم مردم بسوی بازار ارز و طلا و مسکن که بهتر است!.

 

 

 

           حافظ عزیزی نقش

کارشناس گروه تحلیل بازار

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد